»Classic« was the first series introduced by the Levins under the Paradiso label in 2007. The cigars in this line are the powerhouses among Paradiso cigars.
The five formats are enveloped in a shimmering dark wrapper from Ecuador. The binder and filler tobaccos from Nicaragua provide the cigars with the distinctive characteristics of the volcanic soil. Once the cigar is lit, flavors of espresso beans, dark chocolate, walnuts, and black cherries are ignited, accompanied by a spicy base and fine, rich smoke. The powerful yet incredibly smooth profile received a rating of 93 points in its debut year from Cigar Aficionado magazine.
Experience the unmistakable flavor of the original blend, which impresses with an outstanding balance between strength and complexity.
| Origin: | Nicaragua |
| Wrapper: | Ecuador (Oscuro) |
| Binder: | Nicaragua |
| Filler: | Nicaragua |
| Strength: | |
| Tasting Notes: | Espresso Schokolade Walnuss Kirsche Gewürze |
| Length: | 152 mm |
| Diameter: | 24 mm |
| Ring Gauge: | 60 |
VPE 24 Stk.
| Länge: | 152 mm |
| Durchmesser: | 24 mm |
| Ringmaß: | 60 |
VPE 24 Stk.